IZABAN
cropped-logo__2_-removebg-preview.png

موسسه زبان‌های خارجه izaban

IZABAN
موسسه زبان‌های خارجه izaban

18 روش برای یادگیری لغات جدید در زبان انگلیسی

یادگیری و بخاطر سپاری لغات و کلمات جدید در زبان انگلیسی برای بسیاری از افراد به صورت یک چالش سخت و دشوار است، در این مقاله با بررسی 18 روش و نکته برای یادگیری لغات جدید این مسیر را برای شما راحت‌تر کرده‌ایم.
چکیده این مطلب
یادگیری لغات جدید در زبان انگلیسی

بهره مند بودن از دایره لغات گسترده در زبان انگلیسی یکی از نقاط قوتی است که می‌تواند سطح زبان هر زبان آموزی را به کلی تغییر دهد.

استفاده از کلمات مترادف و بهره‌گیری از طیف وسیعی از لغات به شما در هر چهار مهارت گرامر، صحبت کردن، نوشتار و گوش کردن بسیار کمک می‌کند.

در این مقاله به بررسی 18 روش مختلف برای افزایش دایره لغات و بخاطر سپاری لغات جدید میپردازیم.

۱. بهترین زمان مرور لغات

مرور کردن لغات یکی از مهم ترین روش های یادگیری و بخاطر سپاری لغات در هر زبانی از جمله زبان انگلیسی است اما زمان مرور حائز اهمیت می باشد.

 1. بهتراست لغاتی که یادگرفته اید رو همان شب در حد گذرا مرور کنید
 2. دفعه ی بعدی  ۶-۷ بعد  دوباره همان لغات رو مرور کنید
 3. دفعه ی سوم ۲۷-۳۰ روز بعد آن لغات را مرور نمایید

۲. جمله سازی با لغات جدید

یکی از بهترین روش های تثبیت لغات جدید در ذهن جمله سازی با آن لغات است. وقتی از کلمات جدید در ساختار جمله استفاده می‌کنید به مرور زمان این کلمات در ذهن شما به صورت فعال در می‌آیند و در آینده با انرژی کمتری قادر به استفاده از آن‌ها خواهید بود.

۳. لغات را به تنهایی به یاد نیاورید

همان طور که قبلا گفتم بهتره لغات را در قالب جملات و مکالمات به خاطر بسپارید و سعی کنید که آنها را به کمک هم معنی ها یا گروه بندی کردن به یاد بیاورید.

۴. کتاب های زبان اصلی که به انگلیسی است مطالعه کنید

مطالعه کتاب زبان اصلی به یادگیری لغات جدید و تثبیت لغاتی که قبلا آموخته اید کمک زیاد می‌کند و البته سعی کنید کتاب هایی رو انتخاب کنید که سطح آن از سطح زبان شما بالا تر و برایتان چالش برانگیز باشد اینگونه لغات جدید بیشتری می آموزید.

۵. دیدن فیلم زبان اصلی

تماشای فیلم برای اکثریت ما تفریح به حساب می‌آید و چقدر خوب می شود که در تفریح مان هم آموزش ببینیم.

دیدن فیلم زبان اصلی علاوه بر یادگیری لغات جدید و تثبیت لغات قبلی در ذهن به تقویت listening هم کمک زیادی می‌کند.

در مقاله 5 تا از بهترین فیلم‌های سینمایی برای تقویت زبان یک لیست مناسب از بهترین فیلم‌‌ها را می‌توانید پیدا کنید.

۶. با دیگران تمرین کنید

شما می‌توانید با دوستان کلاس زبان  یا دوستانی که هدف مشترکی با آنها دارید و همگی تان زبان انگلیسی مطالعه می‌کنید تمرین کنید و با یکدیگر به مکالمه بپردازید و یا اینکه در اینستاگرام یا توییتر دوستانی که زبان مادری شان انگلیسی است پیدا کنید و با آنها مکالمه کنید  این گونه دایره لغات شما بطور چشمگیری افزایش می یابد.

۷. از رنگ و تصویر استفاده کنید

حافظه تصویری انسان بسیار قوی تر از حافظه غیر تصویری است، شما می‌توانید از این ویژگی مهم برای یادگیری لغات استفاده کنید.

به این صورت که برای هر لغت یک تصویر در ذهن خود بسازید،خواهید دید که یاد آوری آن بسیار راحت تر می‌شود.

و اینکه سعی کنید لغات سخت رو هایلایت کنید و از رنگ های گوناگون استفاده کنید تحقیقات ثابت کرده که این روش یادگیری لغات را تا ۴۰ درصد افزایش می دهد.

۸. کلمات مرتبط با یک لغت را یاد بگیرید

وقتی لغتی رو آموختید سعی کنید کلمات مترادف و مرتبط با آن را نیز یاد بگیرید در این صورت شما یک کلمه شروع میکنید اما می‌بینید که چهار مورد دیگر یاد گرفته اید ک چون معانی آن ها به هم مرتبط است یادگیری هر کدام هم ساده و آسان تر می‌شود.

۹. ساخت فلش کارت

ساخت فلش کارت یکی از متداول ترین روش های یادگیری لغات زبان انگلیسی است.

شما میتوانید فلش کارت هارا بصورت متنی و یا تصویری بسازید و یا از رنگ های مختلف برای جذابیت فلش کارت ها و ترغیب خود به یادگیری استفاده نمایید.

۱۰. یادداشت لغات جدید

هرگاه به لغات جدیدی برخورد کردید آنها را یادداشت نمایید سپس معانی آن ها را بررسی کنید،در غیر این صورت ممکن است بسیاری از لغات جدید را فراموش کنید.

۱۱. خود را با زبان انگلیسی احاطه کنید

در داخل و خارج از کلاس درس یادگیرنده فعال باشید. مهمترین نکته این است که زبان آموزان پس از  یادگیری لغات جدید باید سعی کنند در فعالیت های کلاس درس شرکت کنند و از لغات جدید استفاده کنند.

و یا با دوستان خود تمرین کنند و لغات جدید را بکار ببرند.

۱۲. یاد گیری تعداد محدود لغات در طول روز

اگر شما تعداد زیادی لغت را بخواهید در هر روز یاد بگیرید برای مرور تعداد لغات زیادی روی جمع می‌شود و شما ممکن است از پس آن بر نیایید.

پیشنهاد  ما این است که روزانه ۱۰ لغت یاد بگیرید و آن را یادداشت کنید و طبق روش های گفته شده حتما مرور نمایید، به یاد داشته باشید ک مرور کردن لغات قبلی از یادگیری لغات جدید مهم تر است.

اگر شما اهتمام داشته باشید و روزانه حتما روزی ۱۰ لغت یاد بگیرید پس از یکسال ۳۵۰۰ لغت جدید به دایره لغات شما اضافه شده است که برای ارتباط با دیگران و مکالمه کافی است.

۱۳. نوشتن داستان تخیلی

یکی از بهترین روش ها برای تثبیت لغات جدید در ذهن نوشتن داستان است.مثلا شما میتوانید ۱۰ لغتی که امروز فراگرفته اید را در داستان خود بکار ببرید.

از خلاقیت و قوه ی تخیل خود استفاده کنید و از اشتباه نوشتن آن نترسید.

۱۴. وبلاگ نویسی

شما می‌توانید از طریق وبلاگ نویسی به انتشار اطلاعات مورد علاقه تان استفاده کنید. در حال حاضر شاید بلاگ نویسی برای‌تان عجیب به نظر برسد اما این کار را اگر به انگلیسی انجام دهید، فواید زیادی دارد که یکی از آن‌ها تثبیت لغات انگلیسی در ذهن شما است.

وبلاگ نویسی برای تقویت زبان

طبیعی است که هر چقدر بیشتر از یک کلمه استفاده کنید، احتمال این که بعدا آن لغت را به فراموش کنید  کم‌تر می‌شود.در کنار این مورد مهارت Writing شما هم قوی می‌شود.

۱۵. از اپلیکیشن های آموزش لغات انگلیسی استفاده کنید

امروزه اپلیکیشن ها خیلی از کار هارا برای ما آسان کرده اند و در حوزه ی یادگیری زبان هم بسیار مفید واقع شده اند.

این اپلیکیشن ها می‌توانند نیاز ما به یاد گیری زبان انگلیسی بدون کلاس و استاد را بر طرف نمایند و فایده های زیاد از جمله ارزان بودن و در دسترس بودن و… هم دارند.

از جمله اپلیکیشن هایی که میتوانید در یادگیری لغات از آنها استفاده کنید:

 • memrise
 • Vocabulary.com
 • Duolingo
 • Drops
 • Busuu

۱۶. از بازی های رایج برای یاد گیری کلمات استفاده کنید

بعضی از بازی‌های انگلیسی مانند «Scrabble» و «Boggle» تأثیر بسیار زیادی در یادگیری کلمات انگلیسی به شیوه‌ای آسان و ماندگار دارند. جدول کمات متقاطع نیز یکی از این‌هاست. برای یاد گیری بهتر و بیشتر ، کلمات جدید را بنویسید، حین بازی کردن، فهرستی از واژگان جدید تهیه کنید و در فواصل زمانی مختلف آن‌ها را مرور کنید. با این روش، یادگیری کلمات جدید برای شما آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

۱۷. دسته بندی لغات انگلیسی

در زبان انگلیسی، کلمات را با توجه به این‌که در چه دسته‌ای قرار می‌گیرند یا بر اساس «اجزای کلام» (Parts of Speech)، به دسته‌های زیر تقسیم می‌کنند.

 • «اسم» (Noun)
 • «فعل» (Verb)
 • «صفت» (Adjective)
 • «قید» (Adverb)
 • «ضمیر» (Pronoun)
 • «حرف اضافه» (Preposition)
 • «حرف ربط» (Conjunction)
 • «حرف ندا» (Interjection)

اسم:

کلمه‌ای است که برای نامیدن شخص، شیء، مکان و غیره به کار می‌رود.

اسم ها انواع گوناگونی دارند، مثل اسم عام و خاص.

مثلا”Arezoo” اسم خاص است چون برای نامیدن شخص خاصی استفاده می‌شود.

ولی “Park” اسم عام است چون به مکانی بطور کلی اشاره دارد.

فعل:

کلمه یا گروهی از کلمات است که انجام دادن کار یا حالتی را در زمان مشخصی به شخص نسبت می‌دهد. فعل‌ها نیز در زبان انگلیسی انواع گوناگونی دارند و با توجه به زمان جمله نقش‌های متفاوتی به خود می‌گیرند. برای مثال”sleep”فعل و به معنای “خوابیدن” است.

صفت:

کلمه‌ای است که قبل از اسم یا بعد از فعل «to be» می‌آید و ویژگی اسم یا ضمیر را توصیف می‌کند.

قید:

کلمه‌ای است که ویژگی‌های فعل یا صفت را توصیف می کند.

ضمیر:

کلمه‌ای است که به‌جای اسم می‌نشیند یا به آن اشاره می‌کند. ضمایر انگلیسی نیز انواع گوناگونی دارند. برخی از آن‌ها نقش مالکیت در جمله را تعیین می‌کنند و برخی در دسته ضمایر موصولی قرار می‌گیرند. برای مثال، «ours» نوعی ضمیر ملکی است.

حرف اضافه:

کلمه‌ای است که ارتباط میان دو چیز را در جمله مشخص می‌کند و معمولاً قبل از اسم یا ضمیر قرار می‌گیرد تا کلمه دیگری را در جمله توصیف کند. برای مثال، در عبارت «with our friends» کلمه «with» حرف اضافه و به معنای «با» است.

حرف ربط:

حروف ربط در زبان انگلیسی حروفی هستند که جملات و عبارات مستقل را به هم متصل می‌کنند  به عبارت دیگر نقش حروف ربط اتصال جملات کوتاه به هم و ساختن جملات بلند تر است.

حرف ندا:

حرف ندا در انگلیسی به عنوان یکی از اجزای کلام به واژگان یا حتی صدایی می‌گویند که به تنهایی می‌توانند یک جمله را بسازند و حتی بدون وجود فعل و فاعل و اجزای دیگر جمله این کار را انجام دهند.

مثلا کلماتی مانند Oh یا Bye به تنهایی خود یک مفهوم کامل را می‌رسانند یک جمله حساب می‌شوند.

شناسایی اینکه لغت مورد نظر در کدام دسته قرار می‌گیرد تاثیر زیادی در یادگیری شما خواهد داشت.

۱۸. استفاده از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی

همیشه سعی کنید برای یادگیری معنی یک لغت از مترادف آن لغت استفاده کنید زیرا ترجمه کردن، روند یادگیری شما را کند می‌کند و از تمرکز شما می‌کاهد.

جمع بندی

در این مقاله 18 روش مختلف برای یادگیری لغات جدید در زبان انگلیسی بررسی شد. بدیهی است که برای هرکسی روش یادگیری لغات متفاوت است و ممکن است شما با برخی از روش‌ها نسبت به دیگران راحت‌تر باشید و برای شما بهتر کار کنند.

بنابراین درک این موضوع که بهترین روش یادگیری لغات برای شخص شما چیست یکی دیگر از نکات مهمی است که باید رفته رفته در طی زمان به آن پی ببرید.

فهرست مطلب

آزمون‌های رایگان تعیین سطح

در هر سطحی که هستید، شرکت در آزمون تعیین سطح و محک دانش زبانی‌تان اولین قدم در مسیر یادگیری اصولی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *