IZABAN
cropped-logo__2_-removebg-preview.png

موسسه زبان‌های خارجه izaban

IZABAN
موسسه زبان‌های خارجه izaban

یادگیری زبان انگلیسی را از کجا شروع کنیم؟

شروع یادگیری زبان انگلیسی برای بسیاری از افراد سخت‌ترین قسمت کار است، قصد داریم با بررسی نکاتی که در شروع و مهم‌تر از آن ادامه دادن مسیر یادگیری انگلیسی باید به آن‌ها توجه کنید، اولین قدم را محکم برداریم.
چکیده این مطلب
یادگیری-زبان-را-کجا-شروع-کنیم

شروع یادگیری زبان انگلیسی برای بسیاری از افراد سخت‌ترین قسمت کار است، در این مقاله قصد داریم با بررسی نکاتی که در شروع و مهم‌تر از آن ادامه دادن مسیر یادگیری انگلیسی باید به آن‌ها توجه کنید، اولین قدم در شروع مسیر یادگیری انگلیسی را برداریم.

فقط شروع کنید!

احتمالا همه ما شعار نایکی “Just Do It” را شنیده‌ایم. در بسیاری از تصمیمات زندگی هم اولین کاری که باید انجام دهید، شروع کردن است. همین امروز و همین حالا بعد از خواندن این مقاله شروع کنید. هیچوقت منتظر یک زمان و مکان خاص نباشید. همین حالا همین جایی که در آن قرار دارید بهترین نقطه برای شروع یادگیری است.

قول دهید که بعد از خواندن این مقاله یادگیری‌تان شروع خواهد شد.

منظم باشید

افراد خیلی زیادی وجود دارند که بارها و بارها در کلاس‌های آموزشی ثبت نام کرده‌اند و بعد از مدتی آن را نصفه و نیمه و بدون رسیدن به نتیجه مطلوب رها کرده‌اند. داشتن نظم و انضباط و پایبند بودن به آن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که نه تنها در یادگیری زبان، بلکه در تمام جنبه‌های زندگی‌تان باید آن را درون خودتان نهادینه کنید.

مطمئن باشید بعد از مدتی با مشاهده پیشرفت‌تان در این مسیر انگیزتان هم برای ادامه دادن بیشتر خواهد شد.

اهداف کوتاه مدت و میان مدت مشخص کنید

یکی دیگر از اشتباهات افراد در مسیر یادگیری زبان، نداشتن برنامه ریزی و اهداف مشخص است.

برای-شروع-یادگیری-زبان-اهداف-مشخص-داشته-باشید

خیلی از افراد بدون اینکه بدانند دقیقا برای چه دنبال یادگیری زبان هستند، مدت زیادی را صرف شرکت در کلاس‌های آموزشی می‌کنند و همین بدون برنامه بودن باعث می‌شود که خیلی زود از مسیر منحرف شوید و بعد از مدتی فرآیند یادگیری را رها کنید.

وقفه نیندازید

زبان انگلیسی فرار است و برای پیشرفت در آن لازم است که به صورت مداوم تمرین و تکرار شود. وقفه افتادن‌های چند روزه و حتی بدتر از آن چند هفته‌ای و چندماهه می‌تواند به طور کلی ترمز یادگیری شما را بکشد و سرعت پیشرفت شما را تا حد زیادی کاهش دهد.

افرادی زیادی را می‌شناسم که چندین سال است در کلاس‌های زبان شرکت می‌کنند اما پیشرفت خاصی در زبان‌شان مشاهده نمی‌شود. دلیل این موضوع در قالب این افراد وقفه‌های طولانی مدتی است که در فرآیند یادگیری‌شان پیش می‌آید. برای پیشرفت سریع در زبان انگلیسی باید به صورت مستمر و پیوسته حداقل 6 ماه تا دوسال بسته به سطح زبان‌تان وقت بگذارید.

اعتماد به نفس داشته باشید

نداشتن اعتماد به نفس یکی دیگر از آفت‌های پیشرفت و شروع در مسیر یادگیری زبان است. ممکن است افراد سمی زیادی در اطراف شما وجود داشته باشند که شما را از ادامه این مسیر دلسرد کنند و یا با مقایسه خودتان در کلاس‌های زبان و یا مشاهده هر رفتار دلسرد کننده دیگری از سوی آموزگار یا سایر همکلاسی‌ها به کلی از ادامه مسیر ناامید شوید. اما فراموش نکنید که در این مسیر باید به خودتان اعتماد کنید.

بسیاری از افرادی که همین حالا به خوبی و با تسلط از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند روزی هیچ چیزی راجع به این زبان نمیدانسته‌اند.

از اشتباه کردن نترسید

در مسیر یادگیری زبان اشتباه کردن امری اجتناب ناپذیر است. به موضوع ازین دید نگاه کنید که هرچقدر که بیشتر اشتباه کنید پس در حال تلاش بیشتری هم هستید!

به میزانی که تلاش شما بیشتر می‌شود احتمال رخ دادن اشتباهات هم بیشتر است و هرچه سریعتر بتوانید اشتباهات خودتان را شناسایی کنید با سرعت بیشتری خواهید توانست که آن‌ها را اصلاح کنید.

در آزمون تعیین سطح شرکت کنید

تقریبا تمام ما به شکل جسته و گریخته هم که شده آشنایی اولیه‌ای با زبان انگلیسی داریم و بالاخره چندین درس به عنوان زبان انگلیسی در دوران مدرسه طی کرده‌ایم. بنابراین احتمالا شما که در حال خواندن این مقاله هستید خیلی هم با زبان انگلیسی ناآشنا و غریبه نیستید.

شرکت در یک آزمون تعیین سطح استاندارد و دقیق به شما در ادامه مسیر یادگیری و برنامه ریزی برای ادامه آن به شدت کمک خواهد کرد.

در موسسه آموزش زبان‌های خارجه izaban نیز یک آزمون‌های تعیین سطح استاندارد مختلفی طراحی کرده‌ایم که مطابق با آخرین استانداردهای روز جهان و استاندارد CEFR طراحی و اماده شده‌اند و تا حد خوبی می‌توانند مشخص کننده سطح فعلی زبان شما باشند.

به عنوان آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی بزرگسالان izaban از 100 سوال مختلف 4 گزینه‌ای برای سنجش تمام مهارت‌های زبانی شما طراحی شده است که می‌توانید به صورت کاملا رایگان از آن استفاده کنید.

آزمون-تعیین-سطح-آنلاین-موسسه-izaban-را-جدی-بگیرید

در انتها آزمون نیز می‌توانید با رزرو وقت مشاوره دقیقتر برای شرکت در کلاس‌های آموزشی آنلاین و حضوری برنامه ریزی کنید و شروع مسیر یادگیری‌تان را از izaban آغاز کنید.

از منابع مناسب استفاده کنید

استفاده از منابع مناسب و استاندارد یکی از نعمت‌هایی است که اگر از آن بهره مند شوید مسیر یادگیری‌تان بسیار هموارتر خواهد بود. اصولا منابع زبان انگلیسی به دو صورت خودخوان و برای استفاده از آموزش گروهی تدارک دیده شده‌اند.

کتاب‌ها و منابع خودخوان منابعی هستند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای استفاده از آن‌ها نیاز به هیچ معلم یا مربی ندارید و به صورت کاملا انفرادی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

به عنوان مثال کتاب‌های Oxford word skills که برای تقویت دایره لغات توصیه می‌شوند از این دسته هستند.

در مقاله “معرفی کتاب های زبان انگلیسی به ترتیب سطح” به برخی دیگر از منابع اشاره کرده‌ایم که خواندن و بررسی آن نیز خالی از لطف نیست.

در کلاس‌های آموزش زبان شرکت کنید

شاید نسبت به شرکت در کلاس کمی جبهه داشته باشید اما حقیقت این است که شرکت در کلاس‌های آموزشی زبان انگلیسی بهترین راه یادگیری زبان است. به خصوص اگر فردی باشید که برای ادامه مسیر به کمی هل دادن نیاز داشته باشد!

با شرکت در کلاس، شما می‌توانید به آسانی به جواب سوالات خود برسید، در شرایط پر استرس صحبت کردن به زبان انگلیسی در حضور سایر افراد مواجه می‌شوید که به شکل معجزه آسایی به تقویت مهارت گفتاری شما کمک می‌کند، ملزم به پایبند بودن به یادگیری زبان می‌شوید و از همه مهم‌تر خود را مسئول یادگیری‌تان میبینید که برای یادگیری هزینه و زمان صرف کرده و باید این مسیر را هرطور که شده ادامه دهید.

به انگلیسی فکر کنید

یکی از تمرین‌های فوق العاده که به اعتماد به نفس شما در زبان انگلیسی کمک می‌کند و بعد از مدتی می‌تواند انگیزه بخش ادامه مسیر باشد فکر کردن به زبان انگلیسی است. سعی کنید هر اتفاقی را به زبان انگلیسی در ذهن خودتان مرور کنید. همانطور که گفتیم از اشتباه کردن نترسید.

قطعا در ابتدا پر از اشتباه خواهید بود. اما با هربار اشتباه کردن اگر به دنبال جواب درست و دلیل اشتباه‌تان باشید در زمان بسیار بسیار کمتری نسبت به سایر افراد به سرعت در مسیر یادگیری زبان پیشرفت خواهید کرد و اعتماد به نفس‌تان چندین برابر خواهد شد.

در 4 متری زبان انگلیسی شیرجه بزنید

بعد از شروع مسیر، برای پایبند بودن به آن و غرق شدن در زبان انگلیسی هرچیزی را که در دور و برتان دارید به زبان انگلیسی تغییر دهید. از زبان تلفن همراه گرفته تا حتی منوهای تلویزیون.

اگر اهل خبر هستید سعی کنید اخبار را به زبان انگلیسی دنبال کنید، در ابتدا احتمال اینکه کامل متوجه نشوید بسیار بالاست اما نگران نباشید هرچقدر که در این مسیر استمرار بیشتری داشته باشید رفته رفته مسیر هم برای شما آسان تر خواهد شد.

اگر اهل فیلم و موزیک و سریال هستید از این لحظه به بعد به مشاهده فیلم‌های دوبله و فارسی زبان و … فکر نکنید. خودتان را با زبان انگلیسی محصور کنید و حتی به دنبال خواننده مورد علاقه‌تان در زبان انگلیسی بگردید.

سعی کنید تمام محیط اطراف خود را تا جای ممکن با زبان انگلیسی پر کنید.

پارتنر زبان پیدا کنید

داشتن پارتنر زبان برای بعضی افراد مفید و برای برخی دیگر خیلی مفید نیست. اگر جزو افرادی هستید که برای یادگیری نیاز به همراه دارید، پیدا کردن یک پارتنر مناسب برای یادگیری و تمرین مکالمه بسیار می‌تواند مفید و کمک کننده باشد. اپلیکیشن‌های مختلفی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید یک پارتنر زبان بومی پیدا کنید و با آن‌ها به گفتگو بپردازید.

اگر از پارتنر خود بخواهید که اشتباهات شما را اصلاح کند احتمالا سرعت پیشرفت بیشتری را تجربه خواهید کرد. همچنین بسیاری از اشتباهات از چشم خودتان پنهان هستند که یک فرد خارجی به سرعت می‌تواند متوجه آن‌ها شود.

جمع بندی

در یک مقاله سعی کردیم به بررسی این موضوع بپردازیم که “برای یادگیری زبان انگلیسی از کجا شروع کنیم” و تلاش کردیم با بررسی جنبه‌های مختلفی که باعث می‌شوند یا افراد شروع نکنند و یا در وسط مسیر جا به بزنند هرگونه بهونه را دور بریزیم و اولین قدم را محکم برداریم.

امیدواریم خواندن این مقاله بهانه و انگیزه‌ای برای شروع یادگیری زبان انگلیسی در شما باشد.

فهرست مطلب

آزمون‌های رایگان تعیین سطح

در هر سطحی که هستید، شرکت در آزمون تعیین سطح و محک دانش زبانی‌تان اولین قدم در مسیر یادگیری اصولی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *