IZABAN
cropped-logo__2_-removebg-preview.png

موسسه زبان‌های خارجه izaban

IZABAN
موسسه زبان‌های خارجه izaban

معرفی کتاب های زبان انگلیسی به ترتیب سطح

استفاده از منابع مناسب برای پیشرفت در فرآیند یادگیری زبان انگلیسی امری بسیار مهم و حیاتی است. در این مقاله به معرفی و مقایسه مطرح‌ترین سری کتابهای آموزشی که بیشترین استفاده را در آموزشگاه‌های زبان دارند پرداخته‌ایم.
چکیده این مطلب
سطح بندی کتاب های مختلف آموزش زبان

اگر برنامه مهاجرت یا برقراری ارتباط با افراد خارجی در پیش داشته باشید، احتمالا در برهه‌ای از زندگی‌تان بخش نسبتا چشمگیری از زمان‌تان صرف جستجو و بررسی راه‌هایی برای تقویت زبانتان خواهد شد و یادگیری زبان انگلیسی به یکی از مهم‌ترین اهداف‌تان تبدیل خواهد شد.

استفاده از کتاب‌های آموزشی و سری کتاب‌های آموزش زبان نیز، یکی از منابع بسیار کلیدی و مهم در یادگیری زبان انگلیسی هستند و در این راستا، انتخاب یک کتاب مناسب برای آموزش زبان انگلیسی امری حیاتی است. اما هنگامی که با انواع مختلف کتاب‌ها و سری‌های آموزشی مواجه می‌شویم، ممکن است سوالاتی در ذهن ما پیش بیاید.

در این مقاله قصد داریم که به بررسی سری کتاب‌های آموزشی مختلف و مطرح در آموزشگاه‌های زبان بپردازیم و با معرفی کتاب‌های زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته، ببینیم که هر کدام از این کتاب‌ها مناسب برای چه سطحی از سطوح زبان انگلیسی هستند.

مجموعه کتاب های آموزش زبان american english files

سطوح مختلف مجموعه کتاب‌های American English File

مجموعه کتاب‌های American English File یک دوره 6 سطحی از Starter تا Advanced را شامل می‌شود که توسط انتشارات آکسفورد به چاپ رسیده است.

این مجموعه کتاب‌ها با تأکید بر مهارت‌های قواعد و مکالمه، تمامی مهارت‌های ضروری زبان انگلیسی را پوشش می‌دهند. در هر کتاب بخش‌هایی برای مهارت‌های اصلی و کلیدی زبان وجود دارد که به طور چشم‌گیری سطح دانش زبان‌آموزان را ارتقا می‌دهد.

ویرایش جدید مجموعه به روزرسانی شده و مطابق با موضوعات روز و جذاب، به یکی از بهترین منابع یادگیری و آموزش زبان انگلیسی تبدیل شده است و به جرات می‌توان گفت که بهترین مجموعه کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی مجموعه کتاب‌های American English Files هستند.

به منظور معرفی بهتر و مفصل‌تر هر کدام از کتاب‌ها، سطوح مختلف این مجموعه را به شرح زیر آورده‌ایم:

کتاب American English File Starter

این کتاب برای زبان‌آموزان خیلی مبتدی مناسب است. افرادی که اطلاعات محدودی از زبان انگلیسی دارند و قصد دارند یادگیری زبان را به تازگی شروع کنند.

کتاب American English File 1

این کتاب برای زبان‌آموزان سطح اول یا Elementary مناسب است. افرادی که مبتدی هستند و قصد دارند ساده‌ترین نکات مربوط به زبان انگلیسی را آموزش ببینند، می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.

زبان‌آموزان در این سطح انواع زمان‌های ساده، قیود، صفت‌ها و… را یاد خواهند گرفت.

کتاب American English File 2

این کتاب برای زبان‌آموزان سطح Pre-intermediate مناسب است. زبان‌آموزان در این مرحله وارد دوره پیش از متوسط می‌شوند و در مورد افعال باقاعده و بی‌قاعده، جملات شرطی، افعال مجهول، اصطلاحات مربوط به زمان و… آموزش می‌بینند.

کتاب American English File 3

این کتاب برای زبان‌آموزان سطح Intermediate یا متوسطه مناسب است. زبان‌آموزان در این مرحله با مباحثی نظیر زمان‌های حال کامل و گذشته کامل، نقل قول مستقیم، فیلم‌ها، بدن انسان، جملات شرطی نوع سوم، کمیت و مقدار، قیود و صفات و… آشنا می‌شوند.

کتاب American English File 4

این کتاب برای زبان‌آموزان سطح Upper intermediate مناسب است. در این مرحله، آموزش افعال کمکی، درک مطلب، صفات تفضیلی، جرم و مجازات، رسانه‌ها، اسامی جمع و غیر قابل شمارش، تبلیغات، کسب و کار، پیشوندها و پسوندها و… از جمله مباحثی هستند که به آن‌ها پرداخته می‌شود.

کتاب American English File 5

این کتاب برای زبان‌آموزان سطح Advanced یا پیشرفته مناسب است. افرادی که بخش زیادی از زبان را یاد گرفته‌اند و حالا با مطالعه این کتاب، می‌خواهند سطح خود را تقویت کنند و آخرین سطح زبان را نیز پشت سر بگذارند. این کتاب درس‌هایی مرتبط با برنامه‌های آینده، سلامتی و پزشکی، گردشگری و توریسم، عبارات تاکیدی، مقایسه، اسم، صفت، فعل، جملات شرطی، صفات ترکیبی و… ارائه می‌دهد.

به‌طور کلی، مجموعه کتاب‌های American English File توسط انتشارات آکسفورد برای تمامی سطوح زبانی ارائه شده و شما می‌توانید بر اساس سطح خود یکی از این کتاب‌ها را برای یادگیری و تقویت زبان انگلیسی انتخاب کنید. البته فراموش نکنید که اطلاع از سطح دقیق زبان شما و هم‌خوانی منابع مطالعاتی با سطحی که در آن قرار دارید، بسیار بسیار مهم است.

به این منظور برای اطلاع از سطح زبان‌تان به راحتی می‌توانید در آزمون آنلاین تعیین سطح زبان انگلیسی مجموعه izaban نیز به صورت کاملا رایگان شرکت کنید و بعد از اطلاع دقیق از سطح خود اقدام به انتخاب منابع مطالعاتی خودتان کنید.

کتاب سطح CEFR
American English File Starter A1
American English File 1 A2
American English File 2 B1
American English File 3 B1+
American English File 4 B2
American English File 5 C1
American English File Advanced (نسخه Advanced) C1+

مجموعه کتاب های آموزش زبان top notch

سطوح مختلف مجموعه کتاب‌های آموزشی Top notch (+summit)

سری کتاب‌های آموزشی Top Notch نیز از جمله محبوب‌ترین مجموعه کتاب‌های آموزشی زبان انگلیسی هستند که توسط انتشارات Longman تهیه و منتشر می‌شوند. این مجموعه یک دوره 6 سطحی از مبتدی تا پیشرفته است که برای تمام زبان آموزان از هر سطحی مناسب است.

محتوا Top Notch غالبا بر روی تقویت مهارت‌های مکالمه و درک شنیداری تمرکز دارد، اما به سایر مهارت‌های زبانی، شامل خواندن، نوشتن و گرامر نیز در این کتاب‌ها توجه شده است.

هر کتاب از مجموعه Top Notch شامل دروسی با موضوعات مختلف و مفید است که به صورت جذاب و با تمرکز بر موضوعات مختلف به زبان‌آموزان آموزش داده می‌شود. همین موضوع، جذابیت و تنوع مطالب را بالا می‌برد و انگیزه و اشتیاق زبان‌آموزان را برای یادگیری محتواهای جدید بالا نگه می‌دارد.

مجموعه کتاب‌های top notch از 6 سری کتاب دو جلدی تشکیل شده اند که با حروف A و B از هم تفکیک می‌شوند. از سری 3 به بعد نیزنام کتاب به summit تغییر پیدا می‌کند.

کتاب top-notch A, B

این مجموعه دوجلدی قبل از کتاب‌های 1A , 1B هستند و برای سطح مبتدی یا Starter طراحی شده‌اند و به زبان‌آموزانی که اطلاعات محدودی از زبان انگلیسی دارند و قصد دارند یادگیری زبان را به تازگی شروع کنند، پیشنهاد می‌شوند.

در این کتاب‌ها، به زبان‌آموزان اصول اساسی زبان انگلیسی از جمله اصطلاحات روزمره، ساختارهای گرامری ساده، واژگان مهم، و مهارت‌های مکالمه و شنیداری اولیه آموزش داده می‌شود. کتاب‌های “Top Notch A” و “Top Notch B” تلاش می‌کنند تا از طریق موضوعات جذاب و فعالیت‌های تعاملی، سطح دانش زبان آموزان را ارتقا ببخشند.

کتاب top-notch 1A, 1B

کتاب‌های “Top Notch 1A” و “Top Notch 1B” ادامه‌ی مجموعه‌ی آموزشی Top Notch هستند و برای سطح Elementary یا مبتدی طراحی شده‌اند. این کتاب‌ها به زبان‌آموزانی که قبلاً مفاهیم مبتدی زبان انگلیسی را یاد گرفته‌اند و می‌خواهند به سطح بالاتری از زبان انگلیسی دست پیدا کنند، توصیه می‌شود.

در این کتاب‌ها، زبان‌آموزان با مفاهیم و قواعد گرامری پیچیده‌تری آشنا می‌شوند و به تدریج مهارت‌های زبانی خود را تقویت می‌کنند. موضوعاتی که در این کتاب‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند، پیچیده‌تر از مباحث مبتدی است و به زبان‌آموزان اجازه می‌دهد تا در مکالمات بیشتری شرکت کنند و مفاهیم پیشرفته‌تری از زبان انگلیسی را متوجه شوند.

در این سطح، تمرکز همچنان بر روی مهارت‌های مکالمه و شنیداری قرار دارد، اما در مقایسه با سطح مقدماتی‌تر، زبان‌آموزان به مفاهیم پیچیده‌تری نیز دست خواهند یافت.

کتاب top-notch 2A, 2B

کتاب‌های top notch 2a و top notch 2b برای سطح پیش از متوسط (pre intermediate) و متوسط (intermediate) طراحی شده‌اند و از این کتاب به بعد تغییر محسوسی در سطح کتاب‌های top notch حس خواهید کرد. حسن بزرگ این کتاب‌ها، کاربردی بودن مفاهمیم آموزش داده شده و به روز بودن آن‌هاست.

این مجموعه دو جلدی برای افرادی که قصد دارند آموزش زبان خود را ادامه دهد و به سطح‌های بالاتر دست پیدا کنند به شدت توصیه می‌شوند و می‌توانند جهش چشمگیری در سطح دانش زبان شما به وجود آورند.

کتاب‌های top-notch 3A, 3B

کتاب‌های top notch 3a,3b آخرین مجموعه از سری top notch هستند و بعد از آن، برای تکمیل دانش زبان خود باید به سراغ کتاب‌های summit بروید. در حقیقت تا آخرین سطح top notch شما برای سطح بالاتر از متوسط یا upper intermediate آماده می‌شوید و دانش زبان شما تا حد خوبی با کتاب‌های top notch ارتقا پیدا خواهد کرد.

در این مجموعه نیز هر کتاب شامل 5 یونیت که هر یونیت شامل موضوعات مختلفی همچون بهداشت و سلامتی، رفاه، کسب و کار و … است.

کتاب‌های summit 1A, 1B

همانطور که گفته شد، مجموعه کتاب‌های top notch بعد از سطح سوم به کتاب‌های summit تغییر نام پیدا می‌کنند و مجموعه دو جلدی summit 1a و summit 1b دو کتابی هستند که باید برای ادامه فرآیند یادگیری زبان انگلیسی از آن‌ها استفاده کنید. این دو کتاب مجموعا شامل 10 یونیت هستند که هر کدام از کتاب‌ها، 5 تای آن‌ها را پوشش می‌دهند و شامل موضوعاتی مثل حیوانات، تربیت فرزندان، مد و استایل و … است.

در این کتاب‌ها نیز همانند top notch هر 4 مهارت اصلی زبان آموزان مورد توجه است و هر یونیت شامل 4 درس مختلف است که هر درس بر روی یکی از مهارت‌های شنیداری، گفتاری، درک مطلب و نوشتاری تمرکز دارد.

کتاب‌های summit 2A, 2B

مجموعه دو جلدی summit 2a و summit 2b آخرین کتاب‌های سری کتاب‌های top notch برای یادگیری زبان انگلیسی هستند و معمولا در ترم‌های advance در آموزشگاه‌های زبان مورد استفاده قرار می‌گیرند. سبک و سیاق این دو کتاب نیز همانند summit 1a و summit 1b است و در این کتاب‌ها نیز مجموعه موضوعات مختلف مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند و در قالب موضوعات مختلف دایره لغات یا vocabulary زبان آموزان نیز گسترش می‌یابد و تکمیل می‌شود.

در یک نگاه کلی، با کمی اغراق می‌توانیم کتاب‌های top notch را نیز در سطوح زیر در نظر بگیریم.

کتاب سطح CEFR
top-notch starter A1
top-notch 1a, 1b A2
top-notch 2a, 2b B1
top-notch 3a, 3b B1+
summit 1a, 1b B2
summit 2a, 2b C1+

مجموعه آموزشی زبان انگلیسی interchange

مجموعه کتاب‌های آموزشی interchange

سری کتاب‌های آموزش زبان “Interchange” یک دوره آموزشی معروف و محبوب در زمینه آموزش زبان انگلیسی است که توسط انتشارات کمبریج به چاپ رسیده است. همانند سری کتاب‌هایی که تا به اینجا معرفی شده‌اند، مجموعه interchange نیز برای تمامی سطوح زبان‌آموزان، چه آن‌هایی که در آغاز کار هستند و چه افراد با دانش زبانی بالاتر، مناسب می‌باشد.

کتاب Interchange intro: این کتاب برای افراد خیلی مبتدی و کسانی که قصد یادگیری مفاهیم اساسی و پایه زبان انگلیسی را دارند، مناسب است.

کتاب Interchange Level 1: این سطح برای زبان‌آموزان مبتدی تا سطح pre-intermediate مناسب است و در این سطح اصول ابتدایی تا متوسطه زبان انگلیسی همراه با موضوعات روزمره آموزش داده می‌شود.

کتاب Interchange Level 2: در این سطح زبان‌آموزان به مفاهیم و موضوعات کمی پیچیده‌تری در زبان انگلیسی آشنا می‌شوند و توانایی مکالمه و درک مطلب‌شان بهبود می‌یابد.

کتاب Interchange Level 3: در این سطح زبان‌آموزان به مهارت‌های پیشرفته زبان انگلیسی می‌پردازند و توانایی صحبت کردن به شکلی مسلط‌تر و طبیعی‌تر بهبود می‌یابد.

به طور کلی، سری کتاب‌های Interchange برای همه‌ی سطوح زبان‌آموزان، از مبتدی تا پیشرفته، مناسب و مفید است و به وفور از اصطلاحات و موضوعات کاربردی در زبان انگلیسی استفاده می‌کند تا زبان‌آموزان را برای مکالمات و مواقع مختلف زندگی آماده سازد.

از کجا بفهمم چه سطحی از زبان انگلیسی هستم؟

تا به اینجا با بهترین و معروف‌ترین سری کتاب‌های آموزشی که عموما در آموزشگاه‌های خوب ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند آشنا شدیم، اما ممکن است این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که چطور متوجه سطح زبان انگلیسی خودمان شویم؟

دقیق ترین جواب برای این پاسخ، شرکت در آزمون‌های استاندارد IELTS و TOEFL است اما همانطور که می‌دانید هزینه شرکت در این آزمون‌ها میلیونی و بسیار زیاد است. راه حل دوم، شرکت در آزمون‌های ماک یا شبیه ساز است که با هزینه و قیمت کمتر شرایطی شبیه آزمون‌های اصلی را برای شما فراهم می‌کنند. اما این آزمون‌ها نیز از هزینه نسبتا بالایی برخوردارند و شاید تنها برای درک اینکه در چه سطحی از زبان هستیم و حالا از کجا باید شروع کنیم خیلی مناسب نباشند.

به همین منظور در آموزشگاه izaban یک آزمون تعیین سطح بسیار استاندارد مبتنی بر استاندارد CEFR برای شما طراحی کرده‌ایم که به صورت آنلاین و بدون نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه می‌توانید از آن بهره ببرید و با دقت خوبی از سطح و میزان دانش زبان انگلیسی خودتان باخبر شوید.

برای شرکت در این مجموعه آزمون تنها کافیست از لینک‌های زیر اقدام کنید:

کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی American English Files از بهترین منابع آموزشی زبان انگلیسی برای بزرگسالان هستند که در آموزشگاه‌های مطرح و معتبر مورد استفاده و آموزش قرار می‌گیرند. این سری کتاب‌ها برای آموزش به صورت گروهی و خصوصی مناسب هستند اما به عنوان منابع خودخوان قابل استفاده نیستند.

مجموعه کتاب‌های Family and Friends یکی از بهترین منابع آموزشی زبان برای سنین پایین و رده سنی کودکان و نوجوانان هستند که در آن‌ها مفاهیم زبان انگلیسی در قالبی نمایشی و کارتونی به زبان آموزان آموزش داده می‌شود.

بهترین راه اطلاع از وضعیت آموزشی و سطح فعلی دانش زبان‌تان شرکت در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی آی زبان است. شرکت در این آزمون رایگان بوده و به صورت فوری و آنلاین برگزار می‌شود.

فهرست مطلب

آزمون‌های رایگان تعیین سطح

در هر سطحی که هستید، شرکت در آزمون تعیین سطح و محک دانش زبانی‌تان اولین قدم در مسیر یادگیری اصولی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *