IZABAN
cropped-logo__2_-removebg-preview.png

موسسه زبان‌های خارجه izaban

IZABAN
موسسه زبان‌های خارجه izaban

تفاوت انگلیسی بریتیش و آمریکایی

در این مقاله یکبار برای همیشه به بررسی جزئیات تفاوت‌های انگلیسی بریتیش و امریکن پرداخته‌ایم و این دو لهجه را از جنبه‌های مختلف گرامری، واژگان و ... با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم.
چکیده این مطلب
تفاوت-انگلیسی-آمریکایی-و-بریتیش

هنگامی که یک فیلم آمریکایی و یا انگلیسی تماشا می کنیم احتمالا احساس می کنیم که تلفظ برخی واژه ها با هم متفاوت می باشد. شاید ابتدا یک فیلم با لهجه انگلیسی ببینید و اگر دفعه بعد به سراغ یک فیلم با لهجه آمریکایی بروید خواهید دید که دنیای این دو لهجه و گویش با هم متفاوت می باشد. اما چه چیزی سبب می شود که انگلیسی بریتیش و امریکن اینقدر متفاوت باشد؟ آیا این نشان از مشکل انگلیسی ها در درک انگلیسی امریکن می باشد؟ شاید هریک از شما درباره تفاوت های این دو لهجه سوالاتی داشته باشید. در ادامه درباره این تفاوت ها با هم صحبت می کنیم. در ادامه درباره تفاوت انگلیسی بریتیش و امریکن بیشتر صحبت خواهیم کرد. اگر شما هم قصد دارید با تفاوت های این دو حوزه زبانی آشنا بشوید این مطلب برای شماست. پس تا انتها با ما همراه باشید.

انگلیسی آمریکایی و بریتیش و تاریخچه آن

اگر نگاهی به تاریخچه انگلیسی امریکن و انگلیسی بندازید خودتان به تفاوت های این دو مورد پی خواهید برد. اگر نگاهی به تاریخچه سلطه انگلیس بر آمریکا بندازید میبینید که در قرون 16 و 17 انگلیسی ها همراه با خود زبان خود را هم به آمریکا بردند. شاید در ابتدای کار واژگان انگلیسی در یک کتاب مشخصی گردآوری نشده بودند. در گام های بعدی لغت نامه ها تالیف شدند تا مشخص شود استاندارد واژه های انگلیسی چه شکلی می باشد.

در کشور انگلیس برخی لغت نامه ها توسط محققان انگلیسی تالیف شدند. کشور آمریکا هم فردی را داشت که اقدام به نوشتن یک لغت نامه کرد و نام این فرد نوح وبستر بود. او با تغییر دادن نوشتار کلمات موجود در انگلیسی بریتیش تفاوت های انگلیسی آمریکایی و بریتیش را رقم زد. هدف او این بود که سبب آشکار شدن تفاوت های انگلیسی بریتیش و آمریکا شود. این دو زبان از نظر گویش کلمات تفاوت های زیادی را با هم دارند. اولین تفاوت های مربوط به این موضوع زمانی ایجاد شد اولین گروه از مهاجران انگلیسی به کشور آمریکا رسیدند. در ادماه درباره وجه تمایز لهجه انگلیسی و آمریکایی برای شما صحبت خواهیم کرد.

تفاوت های بین انگلیسی بریتانیایی و انگلیسی آمریکایی

این بار نوبت به بررسی سوال اصلی می رسد. بین زبان انگلیسی بریتیش و آمریکایی چه تفاوت هایی وجود دارد؟ این را بدانید که در سه وجه می توان به بررسی تفاوت های مربوط به انگلیسی آمریکایی و بریتیش پرداخت که این سه مورد به شرح زیرند:

  • گویش : یکی از مواردی که سبب می شود انگلیسی بریتیش و امریکن دارای تفاوت بشود تلفظ حروف صدادار و بدون صدا می باشد. به علاوه اینکه بهتر است برای تشخیص بهتر تفاوت های این دو لهجه درباره فونتیک این دو گویش هم اطلاعاتی را کسب کنید.
  • تفاوت های کلمه ای : برخی افعال و کاربرد ها و ابزار ها نیز سبب تفاوت های مربوط به این دو سبک زبان انگلیسی می شوند. به علاوه اینکه تفاوت های مربوط به اسم و فعال را هم نباید از یاد برد.
  • تفاوت های نوشتاری : تفاوت های مربوط به نوشتن برخی پیشوند ها و پسوند ها سبب می شود که انگلیسی بریتیش و آمریکایی دارای تفاوت بشوند.

بین انگلیسی بریتیش و آمریکایی کدامیک را انتخاب کنیم؟

این را بدانید که فرقی نمی کند کدامیک را انتخاب کنید. آنچه که دارای اهمیت می باشد این است در گفتار و نوشتار خود یکپارگی ایجاد کنید. درصورتی که قصد دارید انگلیسی آمریکایی را انتخاب کنید باید نوشتار و گفتارتان کاملا مطابق با انگلیسی آمریکایی باشد. البته که همین مورد را باید درباره انگلیسی بریتانیایی هم درنظر داشته باشید. برای نمونه فرض کنید قرار است جمله ای را بنویسید که در آن دو واژه color و flavor بکار رفته اند. این را بدانید که اگر این دو مورد را در یک جمله قرار بدهید, جمله شما یک جمله یکپارچه نیست.

Color از نظر املایی در انگلیسی آمریکایی جایگاه دارد و flavour در انگلیسی بریتانیایی جایگاه دارد. این را بدانید که برای حفظ یکپارچگی کار راحتی پیش رو ندارد. باید به خوبی تلاش کنید تفاوت های انگلیسی آمریکایی و بریتیش را کشف کنید در ادامه درباره تفاوت های نوشتاری کلمات در انگلیسی آمریکایی و بریتیش برای شما بیشتر توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بررسی تخصصی تفاوت نوشتاری در انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی

واژگان زیادی را می توان ذکر کرد که املای آن ها در انگلیسی آمریکایی با انگلیسی بریتانیایی متفاوت می باشد. شاید انتهای برخی کلمات در انگلیسی آمریکایی به –or ختم بشود. این درحالی است که در انگلیسی بریتیش واژه های هم معنا به –our ختم می شوند. به علاوه اینکه برخی از واژه ها در زبان انگلیسی آمریکایی به –ize ختم می شوند. این درحالی است که در زبان انگلیسی بریتیش –ise انتهای واژه های هم معنا دیده می شود.

کاربرد واژه ها; وجه تمایز دیگر کلمات در انگلیسی آمریکایی و بریتیش

برخی از کلمات در زبان انگلیسی آمریکایی دارای معادل متفاوتی در انگلیسی بریتیش هستند. برای نمونه معادل واژه کیک و شیرینی فارسی در زبان انگلیسی آمریکایی Cookie می باشد. این درحالی است که معادل Cookie در زبان انگلیسی بریتیش biscuit می باشد. به علاوه اینکه واژه آپارتمان فارسی در انگلیسی آمریکایی معنای apartment را دارا می باشد. اما معادل apartment در زبان انگلیسی بریتیش flat  می باشد. معادل فیلم فارسی در زبان انگلیسی آمریکایی movie می باشد, اما در انگلیسی بریتیش film می باشد.

تفاوت های زبان انگلیسی آمریکایی و بریتیش از نظر گرامری

برخی از افعال و واژگان از نظر گرامری در زبان های انگلیسی آمریکایی و نیز بریتیش دارای تفاوت های قابل توجهی می باشند که در این بخش این تفاوت ها را به زیر ذره بین خواهیم برد. یکی از این موارد کاربرد واژه fit می باشد. در زبان انگلیسی آمریکایی گذشته  fit می باشد. اما در زبان انگلیسی بریتیش fitted گذشته فعل fit می باشد. به علاوه اینکه معادل Already  که در زبان انگلیسی آمریکایی کاربرد دارد, در زبان انگلیسی بریتیش Just می باشد. برخی مواقع معادل get در زبان انگلیسی آمریکایی کلمه fetch در زبان انگلیسی بریتیش می باشد. بد نیست کمی تخصصی تر درباره تفاوت های زبان انگلیسی آمریکایی و بریتیش صحبت کنیم.

تفاوت های انگلیسی آمریکایی و بریتیش در حوزه اسم جمع

بخی اسامی جمع در انگلیسی آمریکایی ممکن است مفرد معنا شوند. برای نمونه می توان واژه های کمیته و یا تیم را اشاره کرد. به بیان بهتر تعبیر آمریکایی ها از گروه یک نهاد می باشد. اما در زبان انگلیسی بریتیش اسامی جمع را هم می توان جمع تلقی کرد و هم می توان به شکل مفرد این موارد را برداشت کرد.

استفاده از افعال کمکی

استفاده از shall در زبان انگلیسی بریتیش رایج می باشد. این فعل کمکی در زبان آمریکایی نیز غربیه نیست و با معنی آن آمریکایی ها آشنا هستند. اما استفاده از این واژه زیاد در ادبیات آمریکایی رایج نیست. چرا که آن را زیادی رسمی می دانند و بجای آن از will استفاده می کنند.

شکل سوم get

استفاده از gotten در ادبیات آمریکایی برای شکل سوم get امری رایج است. اما این را بدانید که این واژه در ادبیات بریتیش مدت هاست که کاربرد ندارد و بجای آن از got استفاده می شود. اما این مورد تنها چیزی نیست که در یکی از اشکال زبان انگلیسی رایج بوده و در شکل دیگری رواجی ندارد. در ادامه درباره کاربرد Needn’t صحبت خواهیم کرد.

استفاده از Needn’t

بکاربردن عبارت Needn’t در زبان بریتانیایی رایج است. اما در زبان انگلیسی امریکن استفاده از این عبارت رواج زیادی ندارد. به طوری که تقریبا می توانیم اصلا برای آن جایگاهی درنظر نگیریم. اما بحث بسیار مهمی که درباره تفاوت های زبان انگلیسی امریکن و بریتیش می توانیم ذکر کنیم استفاده از حروف اضافه می باشد که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد.

تفاوت زبان انگلیسی امریکن و بریتیش در استفاده از حروف اضافه

استفاده از حروف اضافه یکی از اصلی ترین وجوه تمایز دو زبان انگلیسی بریتیش و امریکن می باشد. برای نمونه گاهی اوقات حرف اضافه on در زبان انگلیسی امریکن معادل at را در زبان انگلیسی بریتیش داراست. در موارد دیگری دو کلمه from و than در زبان انگلیسی امریکن و from و to در زبان انگلیسی بریتیش کاربرد دارند.

سخن آخر

در این مطلب به طور کامل به بررسی تفاوت های مربوط به دو زبان انگلیسی امریکن و بریتیش پرداختیم. تفاوت های این دو حوزه زبانی سبب شده است تا کار یکپارچه تنظیم کردن برخی متون سخت بشود. به همین دلیل باید نسبت به لغاتی که کاربرد گرامری مختلف و یا املای مختلف در این دو زبان دارند حساس باشید. تفاوت های انگلیسی بریتیش و امریکن هم به املا مربوط می شود و هم به گرامر و هم به تلفظ که صفر تا صد هرسه این موارد را خدمت شما شرح دادیم. چه بسا افرادی که به این تفاوت اهمیت نمی دهند, جمله به جمله متنشان دارای پیوستگی نباشد. مثالی از این مورد را کمی بالاتر خدمت شما ذکر کردیم و دیدید که دو واژه color و  flavour دارای املای متفاوتی در هریک از دو زبان انگلیسی بریتیش و امریکن هستند. امیدواریم با خواندن این مطلب به خوبی به تفاوت های این دو حوزه زبانی پی برده باشید. از اینکه ما را تا انتهای این مطلب همراهی کردید از شما عزیزان ممنون و سپاسگزاریم.

فهرست مطلب

آزمون‌های رایگان تعیین سطح

در هر سطحی که هستید، شرکت در آزمون تعیین سطح و محک دانش زبانی‌تان اولین قدم در مسیر یادگیری اصولی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *