IZABAN
cropped-logo__2_-removebg-preview.png

موسسه زبان‌های خارجه izaban

IZABAN
موسسه زبان‌های خارجه izaban

بهترین مستندها برای تقویت زبان انگلیسی

ارتقا سطح زبان انگلیسی از طریق نگاه کردن به مستندها یکی دیگر از روش‌های خوب برای تقویت دایره لغات و سطح دانش زبان انگلیسی است که مورد توجه بسیاری از زبان آموزان قرار گرفته است. از مزایا این روش آشنایی با لغات تخصصی هر حوزه و افزایش دانش تخصصی زبان انگلیسی است.
چکیده این مطلب
بهترین مستندها برای یادگیری زبان

نمی‌توان از تاثیرات شگرفی که تماشای مستند و فیلم های زبان اصلی انگلیسی بر روی تقویت مهارت هایی مثل listening  و speaking می‌گذارند چشم پوشی کرد.

شما با تماشای فیلم  و مستند به زبان اصلی با کاربرد کلمات و واژگانی که تا به امروز یادگرفته اید، در دنیا ی واقعی رو به رو خواهید شد و دیگر خواهید دانست که بهتر است چه کلمه و اصطلاحی را در کجا بکار ببرید.

در این مقاله ۱۰ تا از بهترین و جذاب ترین و البته تاثیر گذار ترین در پیشرفت و تقویت زبان انگلیسی شما،معرفی خواهید شد.پس هم مستند تماشا کنید و لذت ببرید و هم انگلیسی یاد بگیرید!

البته برای تاثیر گذاری بیشتر، بهتر است زیر نویس را هم خاموش کنید!

۱. ایکاروس – Icarus-2017

ایکاروس مستندی دلهره آور و بسیار جذاب است که به کارگردانی برایان فوگل اجرا شده است. در این مستند از حقیقت هایی که پشت دوپینگ کردن در ورزش های حرفه ای است، پرده برداری می شود.

در واقع تماشای این مستند دانسته های شما در مورد سالم و درست بودن فعالیت ورزشکاران کمی زیر سوال می برد.

* ژانر: مستند، دلهره آور
* امتیازها: امتیاز imdb 7.9/10 ، امتیاز گوگل 88% و امتیاز 92% Rotten Tomatoes
* جوایز دریافتی: برنده جایزه آکادمی اسکار 2018 و برنده جایزه Primetime Emmy 2018

۲. مستند Return To Space (بازگشت به فضا)

بازگشت به فضا، مستندی بسیار هیجان انگیز و محصول کشور آمریکا است که از نتفلیکس پخش می‌شود و در مورد تلاش‌های ایلان ماسک برای فرستادن دوباره‌ی فضانوردان آمریکایی پس از سالها به فضا است.

تماشای این داستان برای بسیاری از افراد جذاب و هیجان انگیز خواهد بود و شما می توانید در کنار سرگرمی و لذت بردن از این مستند زیبا به یادگیری و تقویت زبان انگلیسی خود بپردازید و دایره ی واژگان خود را افزایش داده و با کاربرد کلماتی که تا امروز فرا گرفته اید، در دنیای واقعی آشنا شوید.

* کارگردان: الیزابت چای، جیمی چین
* سال انتشار: ۲۰۲۲
* میانگین امتیازات Return To Space در IMDB: ۷/۳

۳. مستند Catfish (گربه ماهی)

گربه ماهی هم مستندی آمریکایی است و خلاصه ی آن از این قرار است که مردی بنام نیو ، از طریق فیسبوک با زنی آشنا می شود و پس از مدتی به او بسیار
علاقه مند می شود، اما این ارتباط عاشقانه بین آن ها سبب فاش شدن راز هایی می شود…. در واقع مستند گربه ماهی در مورد عشق و فریب است و حقایقی در مورد ارتباط های آنلاین و مجازی را بر ملا می کند.

شما با دیدن گربه ماهی اعتماد تان به فضای مجازی و آدم های اطراف تا کمی به چالش کشیده می شود. گربه ماهی با بودجه ۳۰ هزار دلاری توانست، ۴ میلیون دلار فروش داشته باشد و موفقیت تجاری زیادی را کسب کند.

* کارگردان: آریل شولمن، هنری جوست
* سال انتشار: ۲۰۱۰
* میانگین امتیازات Catfish در IMDB: ۷/۱

۴. مستند Amy (امی)

مستند امی محصول بریتانیا است و موضوع آن در مورد زندگی امی، ترانه سرا و خواننده ی جاز و سول می باشد. که این خواننده ی معروف درگیر استفاده زیاد از الکل است که در نهایت همین موضوع سبب مرگ او می شود.

در مستند امی به مضامین زیادی مانند:خانواده، شهرت، اعتیاد، عشق و … پرداخته می شود.

مستند امی، برای اکثر افراد بخصوص طرفدارن امی این نابغه ی موسیقی می تواند بسیار جذاب باشد. بدین صورت می توانید از وقت های خالی خود لذت ببرید و زبان انگلیسی یاد بگیرید و دایره ی واژگان خود را گسترده تر کنید.

* کارگردان: آصف کاپادیا
* سال انتشار: ۲۰۱۵
* میانگین امتیازات Amy در IMDB : ۷/۸

۵. مستند Honeyland (سرزمین عسل)

سرزمین عسل مستندی مقدونی ، و در مورد زندگی هاتیدزه موراتووا است. هاتیدزه موراتووا زنبور داری است که در روستای کوهستانی و دور افتاده و خالی از سکنه به زنبور داری می پردازد که تمامی همسایه هایش از آنجا نقل مکان کرده اند و سختی های زندگی هاتیدزه موراتووا را به تصویر می کشد.

فیلم سازان از نزدیک با هاتیدزه موراتووا ملاقات کردند و در واقع فیلم برداری این مستند۳ سال طول کشید.مضامینی که در این مستند به کار رفتند شامل

موضوعاتی مثل: محیط‌زیستی، تغییرات آب‌وهوا، از دست دادن تنوع زیستی و… می باشد.

با تماشای مستند سرزمین عسل، ساعاتی محو تماشای آن می شوید و لذت می برید و زبان انگلیسی تان را نیز تقویت می‌کنید.

* کارگردان: تامارا کوتوسکا
* سال انتشار: ۲۰۱۹
* میانگین امتیازات Honeyland در IMDB : ۸

۶. مستند Apollo ۱۱ (آپولو ۱۱)

مستند آپولو۱۱ یکی از جذاب ترین و الهام بخش ترین مستند های تاریخ است که در مورد مأموریت آپولو ۱۱ در سال ۱۹۶۹ می باشد.

در این ماموریت انسان برای اولین بار با فرماندهی نیل آرمسترانگ پا روی کره ماه گذاشت.

در تمام طول مستند، دقیقا به همان چیزی است که در واقعیت رخ داده است.

آپولو۱۱ در جشنواره ساندنس به‌نمایش گذاشته شد و ۱۵ میلیون دلار هم در گیشه فروخته شد.

با مستند آپولو ۱۱ پا به دنیای ناشناخته ای از فضا می‌گذارید و غرق لذت می شوید و همچنین اگر فیلم زبان اصلی آن را نگاه کنید،دانش زبانی خود را رشد می دهید.

۷. مستند Free Solo (انفرادی آزاد)

انفرادی آزاد از آن دسته مستند هایی است که آنقدر هیجان انگیز و دیوانه کننده است که نفس را در سینه تان حبس می‌کند. این مستند محصول کشور آمریکاست والکس هانولد که نقش اصلی را در تن ایفا می کند ، تلاش دارد تا در پارک ملی یوسمیتی به صورت انفرادی صعود کند.

آن هم صعود از صخره های عمودی بدون هیچ طناب ایمنی ،الکس هانولد مردی شجاع و نترس بور که با صعود های بی سابقه اش به شهرت جهانی رسیده بود.

تمام این صحنه ها برای کارگردانان فیلم انفرادی آزاد کمی سخت بود، چون که ممکن بود الکس هانولد،جلوی دوربین و هنگام فیلم برداری سقوط کند و بمیرد. از مستند انفرادی آزاد ۷۰۰ساعت راش از این صعود ها توسط فیلم بردارانی که خود، کوهنورد بودند ضبط شده است و این فیلم در گیشه نزدیک به ۳۰ میلیون دلار به فروش رسیده است.

* کارگردان: جیمی چین، الیزابت چای
* سال انتشار: ۲۰۱۸
* میانگین امتیازات Free Solo در IMDB : ۸.۱

۸. مستند David Attenborogh: A Life On Our Planet

در مستند زندگی در سیاره ما، به تاثیرات مخرب بشر روی کره زمین پرداخته است ، و اکوسیستم های در حال نابودی را به تصویر می کشد، اینکه انسان چگونه باعث فرسایش خاک و گرم شدن کره زمین و ذوب شدن یخ ها و بالا تر آمدم سطح دریا ها و نابودی صخره های مرجانی شده است و همچنین با این اوصاف و نابودی خاک، مواد غذایی برای خود انسان هم کم و کم تر شده است.

همچنین پیشنهاد هایی می دهد که در صدد احیای تنوع زیستی باشیم و…

در این مستند زیبا و تاثیر گذار ، شما با دنیایی از واژگان جدید و کاربردی زبان انگلیسی روبه رو خواهید بود که دانش زبانی شما را دگرگون خواهد کرد.

* کارگردان: کیت شولی، جاناتن هیوز
* سال انتشار: ۲۰۲۰
میانگین امتیازات David Attenborogh: A Life On Our Planet در IM

۹. مستند The vietnam war

مستند The vietnam war قطعا یکی از جذاب ترین مستند هایی خواهد بود که تا به حال دیده اید. اما اگر وقت کافی دارید ، ما این مستند را به شما پیشنهاد میکنم ، چون برای کامل دیدنش باید چیزی حدود ۱۷ ساعت زمان برایش بگذاريد اما آنقدر جذاب است و آنقدر واژگان جدید به شما می آموزد که ارزش صرف کردن این وقت را دارد.

موضوع این مستند درباره جنگ و سیاست‌های آمریکا است.

چهار جایزه امی و یک جایزه بفتا  از جمله جوایزی است که این فیلم در جشنواره های مختلف دریافت کرده است.

سال انتشار:  ۲۰۱۷
کارگردانان: Ken Burns و Lynn Novick
بازیگران اصلی: پیتر کایوتی، هوی دوک، دونگ ون مای الیوت، جیمز ویلبنکس، لسلی گلب، کارل مارلانتز، جان ماسگریو و نگوین نگوک

۱۰. مستند 13th

یکی دیگر از مستند های بسیار زیبا و تامل برانگیز دیگری که می توان معرفی کرد، 13th که مشکلات و زندگی سخت سیاه پوستان، بعد از لغو قانون برده داری در سال نوزدهم میلادی را به تصویر می‌کشد.

این مستند نامش را از متمم سیزدهم قانون اساسی آمریکا الهام گرفته است که در آن برده‌داری را ممنوع اعلام کردند.

جوایزی که تا به امروز دریافت کرده است:

لورا پویترس
دیرک ویلوتزکی
ماتیلده بونفوی
شهروند شماره چهار (هشتاد و هفتمین دوره جوایز اسکار)
سال انتشار: ۲۰۱۶
کارگردان:Ava DuVernay

فهرست مطلب

آزمون‌های رایگان تعیین سطح

در هر سطحی که هستید، شرکت در آزمون تعیین سطح و محک دانش زبانی‌تان اولین قدم در مسیر یادگیری اصولی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *