IZABAN
cropped-logo__2_-removebg-preview.png

موسسه زبان‌های خارجه izaban

IZABAN
موسسه زبان‌های خارجه izaban

در زبان انگلیسی چطور جمله سوالی بسازیم؟ (فرمول ساخت سوال)

ساختن سوال در زبان انگلیسی یکی از راه هایی است که می توانید بیش از پیش به کمک آن مهارت مکالمه خود را تقویت کنید. در این مقاله به بررسی روش صحیح ساخت سوال در زبان انگلیسی پرداخته‌ایم.
چکیده این مطلب
در-زبان-انگلیسی-چطور-سوال-بپرسیم

اینکه چقدر مکالمه را طولانی تر کنید و اصلا شروع کننده مکالمه باشید از اصلی ترین مصادیق تسلط شما به زبان انگلیسی می باشد.

درصورتی که حجم گرامر، لغات و یا اصطلاحاتی که یاد گرفته اید افزایش یابد، بدیهی است که در مکالمه موفق تر خواهید بود.

ساختن سوال در زبان انگلیسی یکی از راه هایی است که می توانید بیش از پیش به کمک آن مهارت مکالمه خود را تقویت کنید.

همه ما می دانیم که ساختار جملات در زبان انگلیسی نسبت به زبان فارسی متفاوت است. در زبان انگلیسی هنگامی که قصد دارید جمله سازی کنید روش های مختلفی مطرح می باشند.

جملاتی که با Wh شروع می شوند و نیز جملاتی که با Yes و یا No پاسخ داده می شوند دو نوع کلی جملات سوالی در زبان انگلیسی هستند.

جای تاسف دارد اگر بگوییم که هنوز هم برای بسیاری از افراد ساختن جملات و کنار هم قراردادن درست کلمات سخت است. بد نیست همین ابتدای کار توضیحی درباره ساختار جمله در زبان انگلیسی بدهیم. با ما همراه باشید.

ساختار جمله در زبان انگلیسی

در زبان انگلیسی جمله دارای چهار جز فاعل، فعل، مفعول و حرف اضافه می باشد. درصورتی که ساختار جمله ساده را یاد بگیرید به تبع می توانید با عوض کردن بخش های مختلف کلمات جملات سوالی هم بسازید. به طور کلی سه نوع جمله سوالی که در زبان انگلیسی رایج هستند را قرار است در این مطلب خدمت شما معرفی کنیم. این سه مورد به شرح زیرند:

  • جملاتی که پاسخ آن ها با آری یا خیر داده می شود.
  • جملاتی که به همراه کلمات سوالی Wh بکار می رود.
  • جملاتی که حالت غیر مستقیم دارند.

در ادامه برای شما درباره ساختن جملاتی صحبت خواهیم کرد که مربوط به سوالات بله و خیر می باشند.

چگونه جملات سوالی بله و یا خیر را بسازیم؟

درمیان جملات سوالی مختلفی که پرسیده می شوند ساده ترین آنها جملاتی هستند که پاسخ بله و یا خیر بعد از پرسیدن آن ها داده می شود.

سوالات-بله-و-خیر-در-انگلیسی

این جملات دارای فعل های کمکی و یا فعل های وجهی می باشند. بد نیست به مثال زیر توجه کنید:

جمله ساده : He Is Angry

جمله سوالی : Is He Angry?

دیدید که چقدر ساده این جملات ساخته می شوند. درصورتی که قصد دارید با استفاده از یک جمله ساده یک جمله سوالی بله و خیر بسازید باید جای فعل اصلی را با اولین کلمه جمله عوض کنید و انتهای جمله یک علامت سوال قرار دهید. چنانچه جمله دارای فعل کمکی باشد باید این فعل به ابتدای جمله آورده شود. مثال زیر را دقت کنید:

جمله ساده : Zahra Can Sing

جمله سوالی :Can Zahra Sing?

چنانچه جمله ساده ما از فعل کمکی برخوردار نباشد و دارای فعل اصلی از مشتقات To Be هم نباشیم باید به سراغ استفاده از فعل های Does و Do برویم. البته اگر این جملات مربوط به گذشته باشند باید به سراغ استفاده از Did بروید. بد نیست در این باره چند مثال برای شما بزنیم.

جمله ساده :I Play

جمله سوالی: Do I Play?

 

جمله ساده : He Likes Milk

جمله سوالی : Does He Like Milk?

حتما تا به الان متوجه شده اید که برای He و She عبارات Does و برای سایر ضمایر از عبارت Do استفاده می شود. همچنین برای جملات مربوط به گذشته نیز همانطور که کمی قبل تر توضیح دادیم از Did استفاده می شود. بد نیست مثال هایی هم در این باره برای شما بزنیم.

جمله ساده :We Played

جمله سوالی :Did You Played?

 

جمله ساده :She Ate

جمله سوالی :Did She Eat?

اگر نگاهی به مثال های فوق بندازید خودتان پی خواهید برد که در جملاتی که به شکل سوالی ساخته  می شوند بعد از Did فعل اصلی جمله به شکل حال درمیاید. تا به همینجای کار یک فرمول ساخت جملات انگلیسی که مربوط به جملات اری یا خیر می شود را خدمت شما عزیزان توضیح دادیم. در ادامه مطلب برای شما شما چند مثال تکمیلی را شرح خواهیم داد تا بتوانید بهتر جملات آری یا خیر را بسازید.

مثال های تکمیلی ساخت جملات آره یا خیر

توصیه می کنیم به منظور درک بهتر این جملات نگاهی به نمونه هایی که در ادامه مطلب برای شما می آوریم بندازید. به جملات زیر نگاهی بندازید:

جمله ساده :I Ate Lunch Yesterday

جمله سوالی : Did You Ate Lunch Yesterday? Yes I Did.

جمله ساده : I Went University Yesterday.

جمله سوالی :Did You Go To University Yesterday?

ساختار جملات دارای Wh

برای ساختن این جملات پنج کلمه مهم مطرح هستند.

این پنج کلمه عبارتند از : When , Who , What, Where و Why. البته که به این کلمات باید کلمه How را هم اضافه کنید. به بیان بهتر How دارای کاربرد های مشابهی با 5 کلمه مذکور دارد. اجازه بدهید که برای آشنایی بیشتر شما یک مثال بزنیم.

جمله ساده : Zahra Saw Mina

جمله سوالی : Who Saw Mina?

در جمله اول زهرا فاعل می باشد و فعل ما کلمه Saw می باشد. برای ساختن جملات سوالی از این قبیل باید ابتدا فعل را پیش از فاعل بیاورید و سپس وابسته به نوع و محتوای جمله کلمه پرسشی مناسب را انتخاب کنید. البته که باید این را هم بدانید که پاسخ این سوالات در موارد بسیاری یا آری می باشد و یا خیر.

جمله ساده : I Played Football

جمله سوالی : What did you play?

البته در مواقعی ممکن است برای ساختن جملات سوالی روی به استفاده از فعل کمکی بیاوریم. محل قرارگیری فاعل در این جملات بین فعل کمکی و فعل اصلی می باشد. برای نمونه در مثال فوق You فاعل می باشد و بین Did و Play می باشد. قطعا می دانید که استفاده از فعل برای توضیح کاری که از سوی فاعل انجام شده است صورت می گیرد. اگر قصد داشته باشید جمله سوالی درباره جا و مکان بپرسید باید از Where استفاده کنید. در این باره قصد داریم مثالی برای شما بزنیم. به جملات زیر دقت کنید.

جمله ساده : Where Is Zahra?

جمله پاسخ : Zahra Is at Home

اگر قصد دارید جملات سوالی بسازید که در آن ها از زمان و تاریخ صحبت می شود باید از کلمه پرسشی When استفاده کنید. بد نیست برای یادگیری بهتر این قسمت هم مثالی برای شما بزنیم.

جمله ساده : When Will You Arrive?

جمله پاسخ : I Will Arrive At Six o’clock

ممکن است بخواهید درباره علت رویداد وقایع خاصی سوال بپرسید. برای این جملات سوالی باید از کلمه پرسشی Why استفاده کنید. طبق موارد قبلی قصد داریم برای یادگیری بهتر شما مثالی در این باره بزنیم. به دو جمله زیر دقت کنید:

جمله سوال : Why Is She Crying?

جمله پاسخ : Because She Had Lost Her Friend

برخی موارد سوالات مختلفی درباره چگونگی و اوضاع سلامتی و حالت های مختلف مطرح می شود. در این صورت نیاز است که از کلمه پرسشیHow استفاده کنید. مثال های مهمی هم در این باره داریم. دو جمله زیر را نگاه کنید:

جمله سوالی : How Are You Today?

جمله پاسخ :  I’m Fine Thanks

اما صبر کنید هنوز ساختن سوالات با کلمه های پرسشی دارای Wh به پایان نرسیده است. در این قسمت قصد داریم کلمه پرسشی دیگری به نام Which  را به شما معرفی کنیم. درصورتی که قصد دارید درباره یک شی و یا یک اتفاق صحبت کنید می توانید از کلمات Which و یا What استفاده کنید.

جمله سوالی :  Which Football Team Do You Like?

جمله پاسخ : I Like Borussia Dortmond

چگونه در زبان انگلیسی سوالات غیر مستقیم بسازیم؟

این ساختار از جملات سوالی بیشتر مناسب مواردی است که شناخت کافی از افراد ندارید و یا از کسی درخواستی را دارید. این جملات با عبارات خاصی ساخته می شوند. برای نمونه می توان به Could You, Please Tell Me و یا Do You Know اشاره کرد. این عبارات را در ابتدای ساختار این جملات سوالی که حالت غیر مستقیم دارند می توانید بکار ببرید. بد نیست حال که درباره تمامی جملات سوالی مثالی را آورده ایم درباره این سوالات هم مثالی بزنیم.

جمله سوالی : Could You Please Give Me A Piece of Cake?

جمله سوالی : Please Tell Me Why You Don’t Love Football.

سخن آخر

در این مطلب درباره اینکه چطور می توانیم در زبان انگلیسی سوال بسازیم برای شما صحبت کردیم. یادتان باشد که هیچگاه نمی توان ادعای یادگرفتن چیزی را داشت مگر اینکه آموزش هایی را که دریافت کرده اید در جای درست بکار بگیرید. تسلط کامل به جمله سازی در زبان انگلیسی قطعا محدود به یادگیری این چند مثال نمی شود و باید مثال های بیشتری را بکاربگیرید تا بتوانید درست به همان میزان تسلط که در زبان مادری سوال می سازید، در زبان انگلیسی هم اقدام به ساختن سوال کنید. دیدید که جملاتی که به صورت سوالی در زبان انگلیسی مطرح می شوند به دو شکل Wh و نیز سوالاتی که با آری یا نه بکار می روند دیده می شوند. امیدواریم با خواندن این مطلب به خوبی درباره ساختن سوال در زبان انگلیسی اطلاعات کاملی را بدست آورده باشید. از اینکه تا انتهای مطلب ما را همراهی کردید از شما عزیزان ممنونیم.

فهرست مطلب

آزمون‌های رایگان تعیین سطح

در هر سطحی که هستید، شرکت در آزمون تعیین سطح و محک دانش زبانی‌تان اولین قدم در مسیر یادگیری اصولی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *