ورود به کلاس آنلاین

​آکادمی آی زبان

دوره های آنلاین
پکیج خصوصی
پکیج نیمه خصوصی
ثبت نام

مقایسه PTE و IELTS

مقایسه آزمون های IELTS و PTE | کدام برایتان مناسب تر است؟

 

 

 

آیا در انتخاب بین آزمون  PTE  یا  IELTS تردید دارید؟‌ آیا فکر می‌کنید چون نتوانسته اید در امتحان آیلتس به نتیجه مورد علاقه تان برسید، PTE گزینه مورد نظر شماست؟ آیا فکر می‌کنید PTE به علت انتشار سریع نتایج گزینه بهتری است؟ بهتر است قبل از صرف زمان و هزینه برای آزمون PTE، دوباره فکر کنید. این مقاله نیز با مقایسه آزمون های IELTS و PTE و بیان تفاوت ها و شباهت های آن ها، در این تصمیم گیری به شما کمک می کند.

تاریخچه آیلتس

بر اساس گفته سیستم بین المللی آزمون های زبان انگلیسی، آیلتس آزمونی است که مهارت افرادی که مایل به تحصیل یا کار در محیط های انگلیسی زبان هستند، را می سنجد. این آزمون در بیش از ۱۱۰۰ حوزه امتحانی در ۱۴۰ کشور جهان  برگزار می شود. به منظور درک بهتر  مقایسه آزمون های IELTS و PTE ، بهتر است با تاریخچه این آزمون ها آشنا شوید.

سرویس آزمون زبان انگلیسی (IELTS) در سال ۱۹۸۰ توسط بخش زبان انگلیسی کمبریج و کنسولگری بریتانیا پایه گذاری شد. این آزمون شیوه ای نوآورانه در یادگیری و تدریس زبان انگلیسی به وجود آورد. از جمله رشد و یادگیری زبان ارتباطی و زبان انگلیسی برای اهداف خاص. تمرینات این آزمون به گونه ای در نظر گرفته شده بودند تا منعکس کننده چگونگی استفاده از زبان انگلیسی در دنیای واقعی باشند.

 

در دهه ۱۹۸۰ آمار شرکت کنندگان این آزمون کم بود و در سال های بعدی رشد چشمگیری داشت. ( جمعیت شرکت کنندگان از 4000 نفر در سال ۱۹۸۱ به 10000 نفر در سال ۱۹۸۵ رسید. ) همچنین با توجه به مشکلات فراوانی که در برگزاری آزمون وجود داشت، پروژه ای برای تجدید نظر و مرور و طراحی دوباره آزمون آیلتس انجام شد. این طراحی مجدد به صورت مشارکت بین المللی انجام گرفت و در نتیجه آن، برنامه توسعه بین المللی دانشگاه ها و کالج های استرالیا که در حال حاضر به عنوان IDP شناخته می‌شود،‌ به بخش زبان و آموزشی کمبریج (‌UCLES) و کنسولگری بریتانیا پیوست. به این ترتیب سرویس بین المللی آزمون زبان انگلیسی (IELTS) با نام جدید آیلتس به وجود آمد.

 

 

۸ راهکار مؤثر تقویت مهارت اسپیکینگ در آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس را هوشمندانه پشت سر بگذارید

در طی سالیان اخیر نیز بازنگری ها و تغییراتی در این آزمون رخ داده است که یکی از تغییراتی که همچنان برقرار است، تفکیک بخش آیلتس جنرال و آکادمیک است. آیلتس جنرال برای کسانی که تمایل به مهاجرت در کشورهای انگلیسی زبان دارند و آیلتس آکادمیک برای مهاجرت های تحصیلی مناسب هستند.

 

 

PTE

‌تست آکادمیک زبان انگلیسی پیرسون، تستی کامپیوتری برای غیر انگلیسی زبان هایی است که تمایل به تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان دارند. آزمون PTE در پاسخ به تقاضا برای آزمون های دقیق، هدفمند، مطمئن و مناسب زبان انگلیسی ایجاد شده است.‌ این آزمون از سال ۲۰۰۹ در انگلستان، استرالیا، ‌ایالات متحده آمریکا و کانادا پیاده‌سازی شده است و هم اکنون در واحدهای آموزشی کشورهای بسیاری در حال اجراست. آزمون PTE، توسط دولت استرالیا نیز برای درخواست ویزا تایید شده است و در هزاران موسسه در انگلیس، استرالیا، آمریکا، کانادا، نیوزلند و ایرلند مورد قبول است. این آزمون امروزه در بیش از ۵۰ کشور و ۲۰۰ مرکز آموزشی در سراسر جهان برگزار می شود.

در این بخش از مقایسه آزمون های IELTS و PTE، به بیان شباهت ها و تفاوت های آن ها می پردازیم.

 

 

شباهت های آزمون آیلتس و PTE

 •  هر دو آزمون دارای چهار مهارت اصلی گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن هستند.
 • از هر دو آزمون می توان برای دست‌یابی به اهداف تحصیلی و مهاجرت استفاده کرد.
 • در هر آزمون نمرات تکی برای هر مهارت و یک نمره کلی وجود دارد.
 • هیچ قبولی یا رد شدنی وجود ندارد. نمره شما بر مبنای توانایی هایتان محاسبه می شود.
 • هر دو آزمون به دو صورت آکادمیک و جنرال برگزار شده؛ با این حال اعتبار آیلتس جنرال بیشتر از PTE جنرال است.

تفاوت ها‌ی آزمون آیلتس و PTE

 •  PTE آزمونی مبتنی بر کامپیوتر بوده، در حالی که آیلتس آزمونی کاغذی است. در آزمون PTE شما صدای خود را ضبط کرده و پاسخ هایتان را تایپ می کنید. در بخش صحبت کردن و نوشتن در آزمون آیلتس، شخصی حضورا از شما امتحان می گیرد. در حالی که در PTE ارزیابی ها توسط نرم افزاری هوشمند انجام می شوند.
 • در آیلتس مهارت ها به صورت جداگانه ارزیابی می شوند به این معنا که مثلاً در بخش لیسنینگ فقط مهارت های شنیداری شما آزمایش می شود. در حالی که در PTE بسیاری از سوالات به صورت یکپارچه هستند. (گوش دادن و صحبت کردن در بخش اسپیکینگ؛ خواندن و نوشتن همزمان در بخش ریدینگ و یا خواندن و صحبت کردن در بخش اسپیکینگ و غیره).
 • در PTE علاوه بر چهار مهارت اصلی که مهارت های ارتباطی نامیده می شود، ‌ شش مهارت توانمندی نیز آزموده می‌شود: گرامر، روانشناختی، تلفظ، نوشتار، واژگان و گفتار.
 • در PTE آکادمیک یک نمره کلی، نمره مهارت های ارتباطی و نمره مهارت های توانمندی گزارش می شود.‌ در حالی که در آیلتس یک نمره کلی محاسبه شده و نمره تک تک مهارت ها جداگانه نیز گزارش می شود. بدیهی است نحوه محاسبه نمره کلی در PTE بر اساس عملکرد داوطلب در تمام موارد آزمون است.
 • بسته به مرکز برگزاری آزمون، تست اسپیکینگ آیلتس ممکن است در روزی غیر از امتحان کتبی انجام شود. در حالی که در آزمون PTE کل امتحان در یک روز برگزار می شود.
 • امکان انتخاب روز آزمون PTE در هر یک از هفت روز هفته و هر زمانی از روز مهیا است. درحالی که شما خودتان نمی توانید روز آزمون آیلتس را انتخاب کنید. تقریبا همیشه این آزمون صبح ها و در روزهای خاصی از هفته مثل شنبه یا پنجشنبه برگزار می شود.
 • آزمون PTE فقط در ٥٠ کشور برگزار می شود، ‌در حالی که مراکز آیلتس در ١٤٠ کشور جهان وجود دارند.
 • در آزمون PTE برای هر بخش بیست پرسش وجود دارد در حالی که در آزمون آیلتس تعداد پرسش ها در بخش های مختلف متفاوت است.
 • زمان آزمون آیلتس مشخص است؛ به جز بخش اسپیکینگ که بین ۱۱ تا ۱۴ دقیقه به طول می انجامد. در حالی که آزمون PTE بین ٢.۵ تا ۳.۵ ساعت طول می کشد.
 • در PTE و قبل از آخرین بخش آزمون، 10 دقیقه زمان استراحت در نظر گرفته شده است که استفاده از آن اختیاری می‌باشد، در حالی که در آزمون آیلتس زمانی برای استراحت اختصاص داده نشده است.
 • شما می توانید برای هر تعداد آزمون آیلتس که می‌خواهید از قبل وقت رزرو کنید در حالی که برای رزرو آزمون PTE حتما باید نتیجه آزمون قبلی را در دست داشته باشید.
 • برخلاف آیلتس در آزمون PTE، مهارت های اسپیکینگ و رایتینگ زمان جداگانه ای دارند که می تواند سودمند یا چالش برانگیز باشد.

نمره دهی و زمان اعلام نتایج آزمون آیلتس و PTE

یکی از موارد مقایسه آزمون های IELTS و PTE ، بحث نمره دهی آن ها است.

سیستم نمره دهیIELTS نسبت به سطح مهارت از ۹ (‌عالی) تا ١ (‌مبتدی) متغیر است.‌ همچنین بین هر دو نمره نیز نیم نمره هم وجود دارد. ( امکان کسب نمرات 5.5 ، 7.5 و.. وجود دارد.) و در آزمون PTE، نمرات تمامی قسمت های آزمون باهم جمع می شوند و نمره نهایی تشکیل می‌شود. محدوده نمره ۱۰ تا ۹۰ است.

نتایج آزمون آیلتس، ۱۳ روز کاری طبق تقویم میلادی بعد از آزمون منتشر شده و تا ۲۸ روز آنلاین باقی می ماند. و نتایج PTE معمولا ۵ روز کاری پس از آزمون ارائه می‌شود.

 

جدول های مقایسه نمره در آزمون IELTS   و  PTE

 

 

 

 

کدام آزمون ساده تر است؟

پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. با توجه به ماهیت متفاوت این دو آزمون، برای بعضی از افراد آیلتس ساده تر است و برای برخی PTE. حال در ادامه مقایسه آزمون های IELTS و PTE، برخی ویژگی های فردی متناسب با هر آزمون را بیان می کنیم.

 • واضح است که اگر تایپیست سریعی نیستید، PTE برای شما گزینه مناسبی نیست.
 •  اگر هنگام صحبت کردن مضطرب می شوید، و به خصوص اضطراب صحبت در شرایط امتحانی با ممتحن را دارید، PTE برایتان بهتر است چون فقط شما هستید و کامپیوتر. با این حال نباید از این واقعیت غافل شوید که در روز آزمون PTE افراد دیگری نیز در اتاق حضور دارند و این موضوع به خصوص در بخش اسپیکینگ که همه یک زمان صحبت می کنند، می‌تواند تمرکزتان را به هم بزند. در هر صورت بهتر است موارد لازم برای آمادگی شرکت در بخش شفاهی آزمون را رعایت کنید.
 • از آنجایی که آزمون PTE صبح ها، ظهرها یا حتی بعد از ظهر ها نیز برگزار می شود، شما می توانید در پر بازده ترین ساعت روز در امتحان شرکت کنید. این به خصوص برای کسانی که سحر خیز نیستند بسیار مفید است.
 • استراحت اختیاری بعد از بخش ریدینگ و قبل از شروع لیسنینگ در آزمون PTE به تمرکز شما کمک کرده و باعث می شود آزمون را با انرژی بیشتری تمام کنید. شما اجازه دارید که اتاق را در زمان استراحت ترک کنید.
 • با توجه به سابقه تاریخی طولانی‌تر آیلتس، منابع امتحانی بیشتری برای آمادگی این آزمون در اختیار استادان زبان و زبان آموزان وجود دارد. در حالی که برای PTE به عنوان یک شیوه تازه پایه گذاری شده، پیدا کردن منابع استاندارد برای مطالعه آسان نیست.

 

کمترین نمرات این آزمون ها در کدام بخش است؟

بر اساس مقایسه آزمون های IELTS و PTE در بخش نمرات، عملکرد داوطلبان آزمون آیلتس در سال های اخیر نشان می‌دهد که کمترین نمره افراد در بخش رایتینگ می‌باشد. اگر بخواهیم دقیق‌تر صحبت کنیم، در سال ۲۰۱۵ شرکت کنندگان در ایران، نپال، پاکستان، فیلیپین، عربستان سعودی، تایلند و امارات متحده عربی، کمترین نمره ها را در ریدینگ کسب کرده بودند در حالی که برای سایر کشورها کمترین نمره معمولا در رایتینگ بود. در این زمینه می توانید از ۱۰ سایت خبری انگلیسی مفید برای تقویت ریدینگ کمک بگیرید

در حالی که کمترین نمره داوطلبان در PTE در بخش اسپیکینگ است. این به این معنی است که برای بخش اسپیکینگ در مقایسه با سایر مهارت ها باید آمادگی بیشتری کسب کنید. البته این موضوع مطلق نیست و ممکن است در مورد شما متفاوت باشد.

 

 

به یاد داشته باشید که هر دوی این آزمون ها، آزمون های مهارت انگلیسی استاندارد هستند که توسط متخصصین با تجربه و با معلومات طراحی شده اند. شما هستید که تصمیم می گیرید کدام یک برایتان بهتر است. این انتخاب باید بر اساس نمره مورد نیاز برای رسیدن به هدف، مهلت مقرر، هدف از برگزاری آزمون زبان انگلیسی و مهم تر از همه بر مبنای نقاط قوت شما باشد.

با توجه به توضیحات بالا احتمالا متوجه شده اید که تعیین هدفتان در وهله اول و سپس انتخاب آزمون مناسب برای شما و به دنبال آن، تقویت نقاط ضعفتان در این خصوص چقدر اهمیت دارد. در این راستا باید از استاد زبان با تجربه کمک بگیرید. نکته مهم دیگر این است که اگر تصمیم به شرکت در یکی از آزمون های آیلتس یا PTE را دارید، باید تمام وقت خود را صرف مطالعه کنید و زمان خود برای پیدا کردن منابع و اطلاع از نوع سوالات و.. هدر ندهید.